Single Blog Title

This is a single blog caption
2
May

2010 Judging, Dairy Science & Clipping Results

Clipping Judge: Shawn Vanderwaal, BC

Junior Clipping
1. Lee Morey, AB
2. Katy Crest, AB
3. Casey Morey & Sam Haeni, AB
4. Melissa Stoker & Lorna Hamming, BC
5. Arianna Mulder, Sk

Intermediate Clipping
1. Chad Crest, AB
2. Joel Aldrich-Witt, BC
3. Gina Flukiger, BC
4. Jacklyn Hunter, AB
5. Lars Iversen, AB

Senior Clipping
1. Lee Simanton, AB
2. Ian Crosbie, SK
3. Micheal Haambuckers, BC
4. Arisjan Appel, AB
5. Kenton Lindenbach, SK

Junior Judge Placings
1. Mark Sweetnam, MB
2. Micheal Podschadly, BC
3. Lee Morey, AB
4. Jonas Haeni, AB
5. Sam Haeni, AB

Junior Judge Reasons
1. Sam Haeni, AB
2. Lorna Hamming, BC
3. Mark Sweetnam, MB
4. Lee Morey, AB
5. Jonas Haeni, AB

Junior Judge Overall
1. Mark Sweetnam, MB
2. Sam Haeni, AB
3. Lee Morey, AB
4. Mike Podschadly, BC
5. Jonas Haeni, AB

Junior Dairy Science Quiz
1. Lee Morey, AB
2. Patrick Hylkema, BC
3. Mark Sweetnam, SK
4.
5. Micheal Podschadly, BC

Intermediate Judge Placings
1. Casey Morey , AB
2. Matthew Judge, BC
3. Hans Hylkema, BC
4. Tyler Haambuckers, BC
5. Michael Flaman, SK

Intermediate Judge Reasons
1. Michael Luttmerding, BC
2. Casey Morey, AB
3. Joel Aldrich-Witt, BC
4. Melissa Drydyk, BC
5. Jaclyn Hunter, AB

Intermediate Judge Overall
1. Casey Morey, AB
2. Michael Luttmerding, BC
3. Joel Aldrich-Witt, BC
4. Michael Flaman, SK
5. Tyler Haambuckers, BC

Intermediate Dairy Science Quiz
1. Michael Luttmerding, BC
2. Joel Aldrich-Witt, BC
3. Duncan Kennedy, AB
4. Jaclyn Hunter, AB
5. Michael Flaman, SK

Senior Judge Placings
1. Chad Crest, AB
2. Mike Barnum, BC
3. Kristy Friesen, SK
4. Metty Van de Brake, AB
5. Gina Flukiger, BC

Senior Judge Reasons
1. Ian Crosbie, SK
2. Chad Crest, AB
3. Kenton Lindenbach, SK
4. Metty Van de Brake, AB
5. Gina Flukiger, BC

Senior Judge Overall
1. Chad Crest, AB
2. Kenton Lindenbach, SK
3. Mike Barnum, BC
4. Ian Crosbie, SK
5. Gina Flukiger, BC

Senior Dairy Science Quiz
1. Ian Crosbie, SK
2. Danielle Saelman, BC
3. Kately Graye, MB
4. Erin Cuthbert, BC
5. Katelyn Kozak, AB

Herdsman Award
1. Manitoba
2. Saskatchewan
3. Alberta
4. British Columbia

High Point Participant
Chad Crest, AB

Premier Province
Alberta

 

 

 

Leave a Reply