Single Blog Title

This is a single blog caption
3
May

2011 Judging, Dairy Science & Clipping Results

Clipping Judge: Logan Chalack & Lee Simanton

Junior Clipping
1.Lee Morey, AB
2.Patrick Hylkema/Martin Rypma BC
3.Mike Podschadly BC
4.Lorna Hamming / Kurtis Severinski BC
5.Jonas Haeni AB

Intermediate Clipping
1.Jaclyn Hunter AB
2.Katelyn Crest AB
3.Drew Cardy MB
4.Lars Iversen, AB
5.Michael Haeni AB

Senior Clipping
1.Chad Crest AB
2.Metty Van de Brake AB
3.Arisjan Appel AB
4.Joel Aldrich-Witt BC
5.Danielle Saelman BC

Dairy Science

Junior
1. Lee Morey, AB
2. Micheal Podschadly, BC
3. Patrick Hylkema, BC
4. Irina Baumann , SK
5. Ariana Mulder, SK

Intermediate
1. Jessie Smith, MB
2. Mark Sweetnam, MB
3. Beverly Chard, BC
4. Lisa Jakobsen, AB
5. Michael Haeni, AB

Senior
1. Danielle Saelman, BC
2. Lisa Wiens, MB
3. Mandy Bekkers, BC
4. Alexis Dejong, BC
5. Metty Vandebrake, AB

Judging

Junior Placings
1. Ariana Mulder, SK
2. Mike Hummel, AB
3. Lee Morey, AB
4. Danica Severinksi, MB
5. Jonas Haeni, AB

Junior Reasons
1. Lee Morey, AB
2. Nick Rutley, AB
3. Jonas Haeni, AB
4. Lorna Hamming, BC
5. Ariana Mulder, SK

Junior Overall
1. Ariana Mulder, SK
2. Lee Morey, AB
3. Mike Hummel, AB
4. Jonas Haeni, AB
5. Danica Severinksi, BC

Intermediate Placings
1. Melissa Drydyk, BC
2. Duncan Kennedy, BC
3. Melissa Stoker, BC
4. Samuel Haeni, AB
5. Reid Schurrman, BC

Intermediate Reasons
1. Michael Haeni, AB
2. Duncan Kennedy, BC
3. Samuel Haeni, AB
4. Katelyn Crest, AB
5. Melissa Drydyk, BC

Intermediate Overall
1. Duncan Kennedy, BC
2. Melissa Drydyk, BC
3. Samuel Haeni, AB
4. Michael Haeni, AB
5. Melissa Stoker, BC

Senior Placings
1. Danielle Saelman, BC
2. Mandy Bekkers, BC
3. Chad Crest, AB
4. Arisjan Appel, AB
5. Jan Vandebrake, AB

Senior Reasons
1. Joel Aldrich-Witt, BC
2. Sean Smith, SK
3. Chad Crest, AB
4. Katelyn Kozak, AB
5. Veronica Hunter, AB

Senior Overall
1. Chad Crest, AB
2. Sean Smith, SK
3. Danielle Saelman, BC
4. Joel Aldrich-Witt, BC
5. Arisjan Appel, AB

Herdsman Award
1. Alberta
2. Manitoba
3. Saskatchewan
4. BC

High Point Participant
1. Lee Morey, AB
2. Michael Podschadly, BC & Chad Crest, AB
3. Danielle Saelman, BC
4th Tied- Ariana Mulder, SK & Melissa Drydyk, BC
5th Tied- Metty Vandebrake, AB & Katelyn Crest, AB

Premier Province
1. Alberta
2. British Columbia
3. Manitoba
4. Saskatchewan

Leave a Reply