Single Blog Title

This is a single blog caption
3
May

2010 Conformation Results

Conformation Judge: Carl Phoenix, ON

Grand Champion
Cedarwal Sanchez Icing, 1st Intermediate Calf, Lorene Vanderwal, BC
Reserve Grand Champion
Benbie Jasper Mabelle 4-H, 1st Senior Yearling, Ian Crosbie, SK
HM Grand Champion
Erinbrett WG Rliner Sierra 4-H, 2nd Senior Yearling, Michael Flaman, SK

Junior Calf (8)
1. Roswitha Leduc Lois (Leduc), Drew Cardy, MB
2. Donfield Precious Lightning (Lightning-ET), Jasmine Brule, MB
3. Cedarwal Sanchez Lovely (Sanchez), Leah Hylkema, BC
4. Lovhill Sanfrancisisco (Sanchez), Tilly Van Den Pol, AB
5. Roswitha Exhibit Jessie (Exhibit-ET), Jessie Smith, MB

Intermediate Calf (16)
1. Cedarwal Sanchez Icing (Sanchez), Lorene Vanderwal, BC
2. Skycrest Laurin Sweet Potato (Laurin), Lisa Jakobsen, AB
3. Kenbert Baxter Nutella 4-H (Baxter), Kristy Friesen, SK
4. Kenbert Starfire Fragrance (Starfire), Tyrell Friesen, SK
5. Roswitha Bolivia April (Allen-ET), Anna Donohoe, MB

Senior Calf (15)
1. Cederwal Wildman Luongo 4-H (Wildman), Erica Vanderwal, BC
2. Starcrest I M Loopey (Redmarker-ET), Melissa Drydyk, BC
3. Skycrest Laurin Corona (Laurin), Katelyn Crest, AB
4. Crestomere Lunar Lipstick 4-H (Lunar), Veronica Hunter, AB
5. Morsan Jasper Frantastic (Jasper), Megan Keis, BC

Summer Yearling (11)
1. Skycrest Jasper Nosebleed 4-H (Jasper), Chad Crest, AB
2. CBS Laurin Rilla (Laurin), Reid Shurmann, BC
3. Tolamka Dundee Thalia 4-H (Dundee), Natalie Cuthbert, BC
4. Roswitha Lou Marie (Marshall), Mark Sweetnam, MB
5. Clanman Gap Peridot 4-H (Gap-ET), Cassie Ross, MB

Junior Yearling (10)
1. Jacobs Goldwyn Irlande 4-H (Goldwyn), Alexis DeJong, BC
2. Hammingview Jasper Mazi 4-H (Jasper), Melissa Stoker, BC
3. Broyhill Jasper Darby (Jasper), El-Ann Stofell, SK
4. Roswitha B Golwyn Aurora (Goldwyn), Oliver Lavertu, MB
5. Stanhope Tipper Damion 4-H (Damion), Erin Cuthbert, BC

Intermediate Yearling (9)
1. Rotaly Jasper Divine (Jasper), Tylor Fisher, SK
2. Wide-Open Dundee Beckett (Dundee), Kenton Lindenbach, SK
3. Skycrest Goldwyn Poision (Goldwyn), Lars Iversen, AB\
4. Morsan Japser Tiffany (Jasper), Joel Aldrich-Witt, BC
5. Suncountry Savanna Dundee (Dundee-ET), Phillipa Robinson, MB

Senior Yearling (7)
1. Benbie Jasper Mabell 4-H (Jasper), Ian Crosbie, SK
2. Erinbrett WG Rliner Sierra 4-H (Redliner), Michael Flaman, SK
3. Haddington Duplex Marisol (Duplex), Micheal Luttmerding, BC
4. CBS Grand Sovereign Rabbit (Sovereign), Bernard Cox, BC
5. Wendon Japser Jemima (Jasper), Rebeka Hunter, AB

Leave a Reply